Gmina Baruchowo

OSP Zawada Piaski

Oficjalną datą utworzenia OSP w Zawadzie Piaski był dzień 1 czerwca 1946r. trudności finansowe lat powojennych nie sprzyjały zaopatrywaniu straży w sprzęt pożarniczy, ani też w materiały budowlane, z których można byłoby pobudować remizę. Jednak potrzeba ochrony mienia współmieszkańców oraz podpatrzone tradycje ruchu pożarniczego w pobliskich wsiach spowodowały, iż aktyw kilku wsi w czasie wiejskiego zebrania postanowił powołać do życia ochotniczy oddział do walki z pożarem i innymi nieszczęściami. Z tego względu, by pozyskać środki na budowę i wyposażenie oraz rejestrację jednostki urządzono wiele zabaw tanecznych na świeżym powietrzu oraz w sezonie jesienno- zimowym w domu parafialnym. Zapracowane w ten sposób pieniądze zaowocowały zakupem sprzętu, mundurów oraz hełmów, które uzupełniły przejętą z majątku Zakrzewo sikawkę i inny sprzęt gaśniczy.

 

 

Skład Zarządu OSP w Zawadzie Piaski:
- Kazimierz Gościniak – prezes
- Jacek Bożejewicz – wiceprezes - naczelnik
- Sławomir Jankowski – wiceprezes
- Sławomir Baranowski- zastępca naczelnika 
- Mateusz Jankowski – sekretarz
- Stanisław Sztopel - skarbnik 
- Kamil Wałęsa - kronikarz 


 

Skład Komisji Rewizyjnej OSP:
- Wojciech Słowiński - przewodniczący
-  Henryk Doleszczak  - członek
-  Sławomir Sidwa - członek.

 

 

Jednostka ta jak mało, która z terenu gminy, odnosiła znaczące sukcesy podczas organizowanych zawodów sportowo- pożarniczych, ćwiczeń oraz manewrów. Potwierdzeniem dobrych lokat są zgromadzone w dokumentacji straży dyplomy uznania. Dzięki wyposażeniu drużyny bojowej w pierwszy samochód pożarniczy znacznie wzrosła jej siła bojowa oraz zakres obsługiwanego terenu. Obecny samochód pożarniczy oraz niezbędne wyposażenie zdają egzamin i dobrze służą mieszkańcom wsi wtedy, gdy przychodzi strażakom podjąć się czynności ratownicz- gaśniczym.  Dowodem uznania i zaangażowania w dzieło ochrony życia, zdrowia oraz mienia była uroczystość w 1992r. podczas, której straż wyróżniono ufundowanym przez społeczeństwo sztandarem.