Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Baruchowo cieszą się szczerą sympatią i szacunkiem mieszkańców naszej gminy od samego momentu ich powstania, aż po dzień dzisiejszy. Dzieje siedmiu obecnie istniejących straży pożarnej tj. Świątkowice, Kłotno, Zawada Piaski, Goreń Duży, Skrzynki, Kurowo - Kolonia i Grodno. Najstarsze korzeniami sięgają zakończenia I wojny światowej, nierozerwalnie związane są z osiągnięciami oraz z problemami wiejskich wspólnot. Kilkadziesiąt lat temu najświatlejsi i zapobiegliwi obywatele poszczególnych wsi postanowili zorganizować oddział do walki z „czerwonym kurem”.
Do straży, na każdym etapie jej historycznej działalności, dobrowolnie wstępowali najbardziej sprawni i oddani służbie działacze społeczni. To na nich, spoczywał obowiązek ratowania zagrożonego życia, zdrowia oraz mienia. Niezawodni w każdej potrzebie wykazywali się odwaga, ofiarnością i dzielnością w służbie społeczeństwu. Ich humanitarne posłannictwo, gotowość poświęcenia zdrowia i życia w walce z żywiołem nadawały i nadają jednostką straży rangę misji społecznej. Budowany przez szereg lat prestiż, ale i także okresy trudnych, konfliktowych lat w niektórych strażach, w gruncie rzeczy przyczynił się do umocnienia środowisk pożarniczych.
Dzięki inicjatywie i staraniom kilku ostatnich pokoleń strażackich wiele jednostek zmieniło na lepsze swoją bazę techniczną, wyposażenie, budynki oraz wyposażenie w specjalistyczny sprzęt. Wzrost sprawności fizycznej oraz wyszkolenia pożarniczego dobrze wpłynął na stan gotowości bojowej. Dowodem na to jest włączenie straży z Kłótna i Świątkowic do elitarnego grona Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, przyznanie naszym strażom wielu wyróżnień za udane przeprowadzone akcje ratowniczo- gaśnicze, zdobycie kilkunastu pucharów i dyplomów w czasie zawodów sportowo- pożarniczych oraz manewrów.
Wszystkie jednostki wyposażone są w samochody pożarnicze i posiadają strażnice OSP.
Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Baruchowie - kadencja 2021-2025
- Krzysztof Grudziński – prezes
- Włodzimierz Majewski - wiceprezes
- Kazimierz Widawski – komendant gminny
- Jacek Bożejewicz - sekretarz
- Zdzisław Ostrowski – skarbnik
- Ryszard Pospieszyński (ks. Parafii Kłótno) - członek prezydium
- Teodor Zieliński – członek zarządu
- Sławomir Osmałek - członek zarządu
- Stanisław Sadowski - członek zarządu
- Konrad Gołębiewski - członek zarządu
- Marian Maślanka - członek zarządu
Komisja Rewizyjna
- Stanisław Szmajda - przewodniczący gminnej komisji rewizyjnej
- Waldemar Zieliński – sekretarz
- Józef Rudziński – członek gminnej komisji rewizyjnej
- Marcin Maślanka - członek gminnej komisji rewizyjnej
Celem działania organizacji jest:
- działanie na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia przed pożarami, klęskami żywiołowymi i zagrożeniami ekologicznymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami,
- rzecznictwo i reprezentowanie członków Związku wobec organów administracji publicznej,
- wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej zleconych przez organy administracji publicznej,
- współtworzenie i opiniowanie aktów normatywnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej,
- działanie na rzecz ochrony środowiska,
- informowanie o występujących zagrożeniach pożarowych i innych zagrożeniach miejscowych oraz sposobach ich zapobiegania,
- rozwijanie i upowszechnianie działalności kulturalnej,
- rozwijanie i krzewienie kultury fizycznej i sportu,
- organizowanie pożarniczego i obronnego wychowania dzieci i młodzieży.