Gmina Baruchowo jest gminą rolniczo-turystyczną, posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną. Obecnie gmina jest zwodociągowana w 100%, stelefonizowana, posiada własną oczyszczalnię ścieków, składowisko odpadów stałych oraz dobrze rozbudowaną sieć dróg. Wiodącą funkcją jest rolnictwo. Pod względem gospodarki rolnej w porównaniu do innych gmin powiatu ziemskiego włocławskiego posiada gleby o dość niskiej wartości rolniczej. Nasza gmina charakteryzuje się dosyć dużą lesistością - aż 36,6% powierzchni ogólnej. Posiada zagospodarowane tereny pod budownictwo letniskowe, ośrodki wczasowe.
Gmina Baruchowo położona jest w południowo - wschodniej części województwa kujawsko - pomorskiego w powiecie włocławskim. Północną część gminy stanowi Brudzeński i Gostynińsko - Włocławski Park Krajobrazowy, zajmujący około 61,7% jej powierzchni. Na terenie gminy znajduje się 166 ha wód powierzchniowych w postaci jezior i rzek o II klasie czystości. Duża ilość lasów oraz malownicze położenie akwenów wodnych stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju turystyki i wypoczynku. Atrakcją przyrodniczą gminy są rezerwaty, pomniki przyrody oraz gatunki chronione roślin i zwierząt.
Na terenie Brudzeńskiego i Gostynińsko - Włoclawskiego Parku Krajobrazowego zanotowano występowanie 180 gatunków roślin rzadkich i 52 gatunki roślin prawnie chronionych, 47 gatunków ssaków, 135 gatunków ptaków lęgowych, a ponadto wszystkie płazy i gady charakterystyczne dla niżu Polski. Obszar Parku został włączony do sieci ekologicznej EKONET - POLSKA jako obszar węzłowy o znaczeniu krajowym na trasie korytarza ekologicznego doliny Wisły o znaczeniu międzynarodowym. Na obszar gminy przypada powierzchnia 6600 ha Parku, co stanowi 61,70% jej obszaru. Na terenie Gminy Baruchowo zlokalizowane są także dwa rezerwaty przyrody: rezerwat leśny Olszyny Rakutowskie o pow.174,62 ha oraz rezerwat leśno-jeziorny Grodno o pow.132,88 ha. Ponadto na terenie gminy znajduje się 19 drzew uznanych za pomniki przyrody.
Gmina należy do Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, które ma siedzibę w Łącku. W stowarzyszeniu zrzeszonych jest 11 gmin o podobnych walorach. Są to m.in.: Łąck, Gostynin, Nowy Duninów, Gąbin, Kowal, Włocławek, Słubice, Iłów. Celem stowarzyszenia jest promocja walorów Pojezierza Gostynińskiego oraz współdziałanie na rzecz rozwoju turystyki i ochrony środowiska. Jest ono szansą na podejmowanie wspólnych działań zmierzających do promocji gmin i pełnego wykorzystania posiadanych zasobów przyrodniczych. Teren gminy Baruchowo jest atrakcyjnym miejscem do tworzenia gospodarstw agroturystycznych, które mogą stać się alternatywnym źródłem dochodów dla indywidualnych gospodarstw rolnych.