I DZIEŃ – 16.08.2014r.
16 sierpnia 2014r. (sobota) w godzinach przedpołudniowych 53 - osobowa delegacja z zaprzyjaźnionej Gminy Becon - les - Granits przybyła do Gminy Baruchowo przed budynek Hali Sportowej w Baruchowie. Delegację oficjalnie bukietem kwiatów w barwach flagi francuskiej powitali Wójt Gminy Baruchowo, Przewodniczący Rady Gminy Baruchowo, Zastępca Wójta Gminy Baruchowo, Sekretarz Gminy Baruchowo oraz zaprzyjaźnione rodziny. Po przemówieniach, toaście i poczęstunku rodziny zabrały swoich gości do domów. Część gości wraz z młodzieżą, która przybyła w celu rozegrania turnieju tenisa ziemnego została zakwaterowana w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym. Wieczorem goście wraz z rodzinami, spotkali się na powitalnej kolacji w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym.
II DZIEŃ - 17.08.2014r.
Po niedzielnym śniadaniu w dniu 17 sierpnia 2014r. rodziny wraz z gośćmi przybyli do Kościoła pw. Świętej Trójcy w Kłótnie gdzie oficjalnie rozpoczęto Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe Baruchowo 2014r. Mszę św. dziękczynną za zbiory celebrował Ksiądz Proboszcz Ryszard Pospieszyński. Następnie uroczysty korowód dożynkowy, w którym uczestniczyła też delegacja z Francji przy muzyce Orkiestr Dętych z Grabkowa i Kowala przeszedł na Gminny Kompleks Sportowy w Baruchowie. W trakcie oficjalnej części uroczystości przedstawiciele delegacji z Francji na czele z Panią Mer Marią Ange Fouchereau wręczyli Wójtowi Gminy Baruchowo kosz z chlebem i podziękowali za współpracę, zaangażowanie i przyjaźń. Następnie Wójt Gminy Baruchowo oraz Starosta Włocławski podziękowali za otrzymany kosz z chlebem, wręczyli kwiaty i złożyli podziękowania za udział w uroczystości oraz za wieloletnią współpracę z Gminą Baruchowo. Oficjalną część uświetnili swoimi występami zespół „SWOJACY”, „KRUSZYNIOKI” oraz Orkiestry Dęte z Grabkowa i Kowala, dzięki czemu delegacja miała okazje zapoznać się z folklorem ziemi kujawskiej. W części artystycznej uroczystości występowała grupa PECTUS, zespół Golec uOrkiestra oraz niespodzianka dla przybyłych gości z Francji - Joanna Wolna w repertuarze hitów piosenki francuskiej. Przygotowana niespodzianka spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem i sprawiła wiele radości gościom. Kulminacyjnym punktem całego dnia był pokaz sztucznych ogni, po którym goście wraz z rodzinami rozjechali się do domów.
III DZIEŃ - 18.08.2014r.
18.08.2014r. (poniedziałek) - Kolejny dzień został przeznaczony na zwiedzanie Gminy Baruchowo, w tym celu wszyscy przybyli goście zgromadzili się w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym. Stąd wyruszyli Zieloną Kolejką zwiedzać malownicze tereny Jeziora Skrzyneckiego. Następnie przyjechali do Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnem, a następnie udali się do Świetlicy Wiejskiej w Zawadzie Piaskach urządzonej w stylu kujawskim. Tu na przybyłych gości czekała miła niespodzianka – poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. Po poczęstunku rozpoczęto dalszą podróż Zieloną Kolejką zwiedzając po drodze tereny wsi Kurowo Kolonia i Kurowo Parcele. W Domu Pomocy Społecznej w Kurowie - Parcele czekał na zwiedzających przygotowany obiad. Po obiedzie Zielona Kolejka wraz z gośćmi przejechała do Urzędu Gminy Baruchowo zwiedzając po drodze miejscowości Grodno i Boża Wola. Przed Urzędem Gminy Baruchowo na przybyłych gości czekała kolejna niespodzianka. Tym razem Wójt Gminy Baruchowo wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Baruchowo oraz pracownikami Urzędu Gminy przygotowali tablice upamiętniającą wieloletnią partnerską współpracę Gminy Baruchowo i Gminy Becon- les -Granits, która została uroczyście odsłonięta. Po ceremonii odsłonięciu tablicy Wójt Gminy Baruchowo zaprosił wszystkich przybyłych gości do zwiedzenia siedziby Urzędu Gminy Baruchowo. Po zwiedzaniu wszyscy razem wznieśli toast, a Wójt Gminy Baruchowo przybliżył gościom panujący w Polsce ustrój samorządu terytorialnego. Następnie wszyscy udali się na Gminny Kompleks Sportowy w Baruchowie, gdzie młodzież rozgrywała turniej tenisa stołowego., a pozostali goście mieli możliwość podziwiania występów trupy cyrkowej (Państwo Spychalscy z Trzebowa). Na wszystkich czekał przygotowany drobny poczęstunek. Po turnieju rodziny zabrały swoich gości do domów. Serdeczne podziękowania składamy Panie Beacie Rosiak za przygotowanie dekoracji tablicy francuskiej.
IV DZIEŃ - 19.08.2014r.
19.08.2014r. - Wczesnym rankiem 19.08.2014 przebywający w naszej gminie Francuzi wyjechali na wycieczkę do Gdańska i Malborka. Już od czasów średniowiecza do Gdańska przybywały niezliczone rzesze odwiedzających, by podziwiać nadmotławskie budowle. Mieszkańców Becon les Granits urzekł spacer ulicą Długą i Długim Targiem, które tworzą Trakt Królewski. Tu wznoszą się także najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta: Ratusz i Dwór Artura oraz stojąca od 1633 r. Fontanna Neptuna. Spore wrażenie na naszych gościach wywarł Żuraw - najbardziej charakterystyczna budowla nad Motławą i największy dźwig portowy średniowiecznej Europy oraz Bazylika Mariacka, czyli Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa ceglana, gotycka świątynia w Europie. Pełni uniesień i zachwytów, po spacerze uliczkami gdańskiej starówki, wycieczkowicze udali się do Malborka, by zwiedzić arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Ten największy gotycki zespół zamkowy, liczący 21 ha, uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. Twierdza nad Nogatem, co podkreślali wielokrotnie, na zawsze pozostanie w ich pamięci. W drodze powrotnej do Baruchowa, w trakcie planowej przerwy w pracy kierowców, odbył się jeszcze piknik na świeżym powietrzu. Przygotowane przez polskie rodziny i Zieloną Szkołę smakołyki zniknęły z toreb i koszyków, za sprawa zmęczonych i głodnych, ale bardzo zadowolonych mieszkańców Becon, w mgnieniu oka. Program wycieczki opracowali państwo Monika i Robert Majewscy, którzy wraz z Lidią i Tomaszem Pawlickimi sprawowali opiekę nad grupą.
V DZIEŃ - 20.08.2014r.
Wycieczka do Warszawy. Po przybyciu do stolicy oczom gości z Francji ukazały się przepiękne kamieniczki Starówki oraz majestatyczny Zamek Królewski. Po wjechaniu ruchomymi schodami na Plac Zamkowy i spotkaniu z przewodnikiem, wszyscy ruszyli Traktem Królewskim, wielką atrakcją turystyczną, wzdłuż której stoi większość zabytkowych budowli miasta. Zainteresowani bardzo historią Polski i wojennymi losami Warszawy, na dłużej zatrzymywali się przed Pałacem Prezydenckim i pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Piłsudskiego, na placu Krasińskich, przy Pomniku Powstania Warszawskiego i Pomniku Małego Powstańca, na rynkach Starego i Nowego Miasta oraz przy Zamku Królewskim. Pytań do pani przewodnik i oprowadzających grupę państwa Pawlickich nie było końca. Na prośbę gości znad Loary, zainteresowanych losem polskich Żydów podczas II wojny światowej, pobyt w Warszawie zakończyliśmy na ulicy Chłodnej, gdzie znajdował się drewniany most łączący małe i duże getto.
VI DZIEŃ - 21.08.2014r.
Ostatni dzień pobytu w Polsce goście z Becon - les - Granits spędzili na spacerach wzdłuż tężni w Ciechocinku, a następnie na zakupach we Włocławku. Wieczorem w Zielonej Szkole odbyła się pożegnalna kolacja ze śpiewem i tańcami. Podczas uroczystości zostały wręczone upominki dla gości z Francji. Otrzymaliśmy również prezenty od gości z zaprzyjaźnionej gminy francuskiej.
VII DZIEŃ - 22.08.2014r.
Rankiem, około godz. 8.00 ze łzami w oczach pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Francji, którzy wyruszyli autokarem w drogę powrotną do Becon-les-Granits.
Współpraca szkół
W czasie pobytu francuskich gości w gminie Baruchowo miały miejsca trzy robocze spotkania dotyczące przyszłej współpracy szkół. W pierwszym, uczestniczyli dyrektor Zespołu Szkół z nauczycielami naszego gimnazjum oraz pani mer gminy Becon les Granits, dyrektorzy francuskich szkół: podstawowej i gimnazjum, nauczycielka szkoły podstawowej oraz przewodniczący i sekretarz stowarzyszenia współpracującego od ośmiu lat z naszą gminą. Podczas tego spotkania opracowano wstępny harmonogram działań, które w przyszłości ułatwią pierwsze kontakty miedzy dyrektorami i nauczycielami oraz ogólny zakres działań ramach tej współpracy. W dwóch kolejnych spotkania uczestniczyli już tylko sami dyrektorzy z przewodniczącym francuskiego stowarzyszenia, w których trakcie omówiono warunki funkcjonowania szkół w Baruchowie i w Becon (podobieństwa i różnice) oraz zaplanowano ewentualne wizyty studyjne nauczycieli i uczniów w naszych szkołach.