30 listopada upływa termin na złożenie wniosku o wakacje składkowe na grudzień
Wniosek o wakacje składkowe mogą składać pełnomocnicy, w tym biura rachunkowe, w imieniu przedsiębiorców i komorników. ZUS zakłada, że jeśli pełnomocnik składa taki wniosek, to dysponuje oświadczeniem płatnika potwierdzającym spełnienie wymaganych warunków.
Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru CEIDG oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Zwolnienie dotyczy składek obliczanych od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Dotychczas przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli do ZUS-u 52,7 tys. wniosków o wakacje składkowe, podczas gdy w całym kraju ich liczba osiągnęła ponad 1,088 mln. Osoby, uprawnione, które zamierzają skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinny pamiętać o złożeniu wniosku do końca listopada – dodaje rzeczniczka.
Jak złożyć wniosek
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE/eZUS i to jedynie z konta płatnika, na okres jednego miesiąca. Oświadczenia zawarte we wniosku mają na celu potwierdzenie, że płatnicy składek spełniają warunki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 17 a ust. 1 pkt 2 i 3), a także informują o ewentualnym otrzymaniu pomocy de minimis oraz jej wysokości. Oświadczeniom tym został nadany rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W imieniu przedsiębiorców i komorników może również działać pełnomocnik. W związku z tym ZUS uznaje, że złożenie wniosku RWS przez pełnomocnika jest równoznaczne z posiadaniem przez niego stosownego oświadczenia płatnika, które potwierdza spełnienie wymaganych warunków.
Kreator wniosków RWS
ZUS udostępnił specjalny kreator do wypełniania wniosku RWS. Ważne jest, aby regularnie zapisywać dokument, aby uniknąć jego utraty. Jeśli wniosek został zapisany, ale czeka na podpis, wypełniony formularz pozostaje dostępny w systemie PUE ZUS (eZUS). Należy jednak pamiętać, że będzie on widoczny tylko z poziomu profilu płatnika, a nie z profilu ogólnego.
Jednym ze sposobów podpisania wniosku jest podpis osobisty, który stanowi zaawansowaną formę podpisu elektronicznego. Podpis osobisty ma taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny i może być wykorzystywany m.in. do podpisywania dokumentów elektronicznych wysyłanych do urzędów. Certyfikat podpisu osobistego jest zapisany w e-dowodzie. Aby móc korzystać z podpisu osobistego, należy posiadać czytnik NFC do e-dowodu oraz zainstalować odpowiednie oprogramowanie na swoim komputerze.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!